Начало Контекст За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева
9834
България

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказаха доц. Петьо Кръстев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и народната певица Теди Еротеева.Пример за общуването между музиканти от различни страни на Балканите е народната песен „Гоце ми отиде в Солуна града“.

| 12 Октомври 2024, 08:08 ч.
За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева
За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева
Снимка © Община Банско

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказаха доц. Петьо Кръстев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и народната певица Теди Еротеева. Пример за общуването между музиканти от различни страни на Балканите е народната песен „Гоце ми отиде в Солуна града“. 

Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за стра­ната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента. 

По предварителни данни на отдел "Стат

Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе връчиха два акта на "Оргахим резинс" АД за разпространение на миризми. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на РИОСВ в крайдунавския град Рени Петрова. 

На предприятието за пpoизвoдcтво, тъpгoвия, внoc, изнoc и диcтpибуция нa смоли, дисперсии и лепила "Оргахим резинс" АД са съставени два акта за нарушение на условието за неразпространение на миризми извън границите на работната площадка, записано в комплексното разрешително.

Нарушенията са установени през предходния месец. В инспекцията на 9 октомври са получени многобройни сигнали от граждани за разпространение на миризми. В изпълнение на заповед на директора на РИОСВ в Русе за извънреден контрол в района на производствените площадки на дружества от Източна и Западна промишлена зона са извършени обходи в интервала от 19:00 до

Кметът на Търговище Дарин Димитров води съвместното заседание на Постоянните комисии по здравеопазване и по демографски и социални политики към Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Заседанието се провежда във Велико Търново на 21 и 22 ноември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация в Търговище.

Димитров, който е и председател на комисията по здравеопазване, днес е модератор на дискусията за осигуряване на здравни и социални услуги в отдалечени и трудностъпни райони. Ще бъдат коментирани промените в законодателството по темата, както и възможностите за стимулиране на лекарите, които провеждат прегледи в такива отдалечени райони.

Обсъдени ще бъдат и възможностите за разширяване за интегрираните здравно-социални услуги, които общините предоставят.

По време на съвместното заседание на комисиите ще бъдат коментирани още стандарт

Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.

Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.

Участник в събитието бе бъ

Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някой други заплати, за които протестират постоянно - и в земеделието, и в транспорта, и в културата. Това каза пред журналисти в Бургас президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.

Очевидно е, че няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори, коментира той. Няма да има замразяване на доходите, има договорка за 10-процентно минимално увеличение на всички работни заплати, които плаща правителството. Сега въпросът стои с всички тези, които са с увеличение над 10 процента, и к

Доц. Кръстев разказа за песен, която през 60-те години на миналия век се е пяла от преселниците от Кукуш, живеещи в Благоевград. Тези общности са били доста сплотени и затворени и са правили вечеринки, посветени на кукушките традиции. Има документален запис на една от вечеринките, на която е изпълнена песен за Гоце Делчев с много интересна и красива мелодия, посочи той. 

Кукушката песен се казва „Защо бре, Гоце, чашка не допиваш“. Документалният запис, който аз съм чувал, е от 60-те години от читалището в Благоевград. Жената, която пее песента, тогава е била доста възрастна, някъде на 80 години, посочи доц. Кръстев. Той отбеляза, че подобен песенен сюжет, но с различна мелодия има и в Република Северна Македония – „Гоце ми отиде в Солуна града“. 

Народната певица Теди Еротеева сподели, че е чула тази песен преди години в изпълнение на певческа група, а по-късно и в изпълнение на Васка Илиева – певица от Република Северна Македония, и също решила да я изпее. Много ми хареса тази песен, аз я доразвих като гласове, записах я с автентичния текст, с който я чух от Васка Илиева, разказа младата певица. Щастлива съм, че след мен още изпълнители като Анета Мицевска от група „Молика“ в Република Северна Македония също я направиха, и още хора подеха и почнаха да я пеят, допълни Еротеева. 

Сега има едно ново течение в Република Северна Македония (РСМ) текстовете малко да се доизменят, за да се отличат от първоначалния вариант. Затова в по-съвременни варианти на песента може да се чуят някои думи, които не са така, както съм ги изпяла, обясни тя. 

Теди Еротеева разказа, че песента „Гоце ми отиде в Солуна града“ е популярна и в Северна Македония. И в Кукуш, днешна Северна Гърция, я пеят и я знаят. Ходила съм на участия там и винаги, когато пея тази песен, хората много се радват и я знаят. Те всички песни за Гоце Делчев знаят, допълни тя.  

Севда Младенова празнува 105-я си рожден ден във видинското село Въртоп. По този повод и за да я поздравят гости в нейния дом бяха кметският наместник на селото Петър Илиев и заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

От името на общината заместник-кметът подари на столетницата торта, букет с цветя, парична награда и грамота. Тя изрази своето уважение към опита и мъдростта, натрупани през годините, като й пожела здраве, да бъде все така с бодър дъх, да бъде обичана и подкрепяна от своите роднини. Рожденичката бе поздравена и от кмета на селото.

Баба Севда е родена в село Бела. Омъжва се в село Извор, но след като съпругът й починал тя се събира да живее с дядо Вълчо в село Въртоп. Той има двама синове, като баба Севда отглежда тях и своята дъщеря Цветанка Димитрова. Целият й трудов път преминава в селското стопанство.

Севда Младенова посрещна рождения си

Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.

Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя. 

Възстановително

Жена на 84 – годишна възраст е с опасност за живота след пожар в дома в самуилското село Голям извор. Инцидентът се е случил вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.

Огънят тръгнал от печка на твърдо гориво в къщата на жената. Пламъците унищожили целия покрив с площ 100 кв м. 

Пострадалата е транспортирана в „Медика“ – Русе с изгаряния по ръцете и тялото. Настанена е за лечение с втора и трета степен изгаряния, с опасност за живота.

Причините за пожара и нанесените щети са в процес на изясняване. По случая се води досъдебно производство, отбеляза Георгиева.  

Община Златица получи наградата „Най-активна община за 2024-та“ в конкурса “Искам да съм полезен… Рециклирай ме” на церемония, която се състоя днес в столицата в рамките на кампанията Община#БезОтпадъци 2024.

Като част от своето представяне Община Златица е организирала редица образователни инициативи и акции за почистване, с които ангажира своите граждани, посочи Ласка Ненова, основател на сдружение "БГ Бъди активен-Пловдив". Община Златица е осъществила събития, част от еко календара на "БГ Бъди активен", като „Месец на рециклирането“, „Седмица на движението и спорта“, Green Week, „Ден без найлонова торбичка“, Parki(ing) Day, както и почиствания на нерегламентирани сметища с акцент речни пространства, отбеляза Ненова.

Тя допълни, че Златица е малка община, в която в рамките на инициативата са свършили и

Досегашният областен председател в Смолян Румен Пехливанов, народният представител от „Алианс за права и свободи“ (АПС) и бивш депутат от ДПС Хайри Садъков, кметовете на Мадан, Рудозем, Борино и общински лидери и съветници от областта, са в списъка с изключените от ДПС членове. Това потвърди Хари Малинов, временно изпълняващ длъжността областен председател на „ДПС – Ново начало“. Той уточни, че започва процес на попълване на местните и общинските структури.

Решението за изключването на местните лидери, кметове, общинари и народен представител е взето на състоялото се през почивните дни заседание на Централния съвет на ДПС, уточни Малинов. Сред отстранените са кметовете на Мадан - Фахри Молайсенов, на Рудозем - Недко Кулевски, на Борино - Мустафа  Караахмед. Изключват се и всички общински председатели на ДПС от област Смолян, работили за други

Певицата каза още, че в репертоара си има и песни за Яне Сандански, за Георги Казепов. Занимавам се от много малка с фолклор и като призвание и страст съм набелязала да възпявам делото на хайдутите, воеводите, комитите, на всички онези борци за свободата ни днес и по този начин да е живо и тяхното дело, допълни тя.

Със сигурност фолклорът не познава граници, смята Теди Еротеева. Винаги съм казвала, че аз правя изкуство, а не политика. Работя с много композитори от Република Северна Македония. Сашко Велков е един страхотен композитор и акордеонист от РСМ, с когото работим от дълги години, посочи тя.

Доц. Петьо Кръстев също е на мнение, че битуването на народните песни не се определя от държавните граници. По думите му движението на музикални теми, мотиви и песенни сюжети се ръководи от желанието на хората, от това, че те харесват дадена мелодия или сюжет и искат да ги изпълняват.

Песни за Гоце Делчев се пеят не само в България, пеят се и на различни места на Балканите. В Република Северна Македония също има песни за Гоце Делчев. Това, което аз лично смятам, е, че хората много харесват тези песни и не само песните за Гоце Делчев, всички комитски песни, отбеляза той. Според Кръстев песните са форма на народната любов към героите, които по някакъв начин са жертвали живота си в името на свободата. 

Музиката няма нищо общо с границите, категоричен е специалистът по фолклор. Тези песни, когато са създавани или когато са се пели в първоначалния си вариант, реално границите не са съществували в съвременния им вид. На един по-късен етап историческото наследство става повод за дебати, дискусии и политически интерпретации, коментира той.

Общо взето песните за Гоце Делчев възникват в началото на ХХ век, 20-30-те години, има и такива, които са по-късни, посочи Кръстев.

Гоце Делчев е символ на революционното дело и естествено в Югозападна България и на цялата българска територия има песни, посветени на него, обясни той. Пример за това са следните образци: „Църна се чума зададе“ в изпълнение на знаменитата народна певица от близкото минало Любка Рондова; „Поле широко, кой че по тебе да се шета, като го нема Делчев войвода“ е част от репертоара на мъжките фолклорни групи от Банско. Други такива песни са „Слезнал ми Делчев“ и „Песен за Гоце Делчев“ от репертоара на Ансамбъл „Пирин“ от близкото минало. Изпълнявани са от популярните певци Илия Аргиров и Таня Костова, посочи експертът. 

Има много революционни песни, които са свързани не само с живота на Гоце Делчев като герой, но и с други войводи, отбеляза доц. Петьо Кръстев. Съдържанието на някои песни за Гоце Делчев преекспонира сюжети, които знаем от разказите на Вазов за подвизите на Левски, коментира той. Една от песните – „Абер ми дойде“, разказва как Гоце Делчев отива в Солун. Солунчани правят бесилка, за да го обесят, защото турците го гонят, но той се престорва, както се пее в песента, на „църно кюмюрджийче“. 

Съществуват много фолклорни песни, посветени на комити и войводи. Такава е например „Песен за Марко Лерински“ – българският офицер от Сливен Георги Иванов, наречен от народа Марко Лерински. Неговите подвизи са описани в знаменитата поредица на Димитър Талев, посветена на освободителните борби. Петьо Кръстев отбеляза и песните за Георги Сугарев и Христо Чернопеев от с. Дерманци, Луковитско.

Има революционери, за които фолклорните истории разказват, че са били много добри музиканти. Такъв например е бил войводата Аргир Манасиев и, ако са живели в условията на мир, може би са щели да посветят живота си на музиката, смята още специалистът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминав ...
Тикер в 17:05 ч.
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Дика ...
Начало Контекст
9834
България

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказаха доц. Петьо Кръстев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и народната певица Теди Еротеева.Пример за общуването между музиканти от различни страни на Балканите е народната песен „Гоце ми отиде в Солуна града“.

| 12 Октомври 2024, 08:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева
За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказват доц. Петьо Кръстев и Теди Еротеева
Снимка © Община Банско

За народните песни за герои като Гоце Делчев или как фолклорната музика не познава граници, разказаха доц. Петьо Кръстев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и народната певица Теди Еротеева. Пример за общуването между музиканти от различни страни на Балканите е народната песен „Гоце ми отиде в Солуна града“. 

Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за стра­ната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента. 

По предварителни данни на отдел "Стат

Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе връчиха два акта на "Оргахим резинс" АД за разпространение на миризми. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на РИОСВ в крайдунавския град Рени Петрова. 

На предприятието за пpoизвoдcтво, тъpгoвия, внoc, изнoc и диcтpибуция нa смоли, дисперсии и лепила "Оргахим резинс" АД са съставени два акта за нарушение на условието за неразпространение на миризми извън границите на работната площадка, записано в комплексното разрешително.

Нарушенията са установени през предходния месец. В инспекцията на 9 октомври са получени многобройни сигнали от граждани за разпространение на миризми. В изпълнение на заповед на директора на РИОСВ в Русе за извънреден контрол в района на производствените площадки на дружества от Източна и Западна промишлена зона са извършени обходи в интервала от 19:00 до

Кметът на Търговище Дарин Димитров води съвместното заседание на Постоянните комисии по здравеопазване и по демографски и социални политики към Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Заседанието се провежда във Велико Търново на 21 и 22 ноември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация в Търговище.

Димитров, който е и председател на комисията по здравеопазване, днес е модератор на дискусията за осигуряване на здравни и социални услуги в отдалечени и трудностъпни райони. Ще бъдат коментирани промените в законодателството по темата, както и възможностите за стимулиране на лекарите, които провеждат прегледи в такива отдалечени райони.

Обсъдени ще бъдат и възможностите за разширяване за интегрираните здравно-социални услуги, които общините предоставят.

По време на съвместното заседание на комисиите ще бъдат коментирани още стандарт

Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.

Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.

Участник в събитието бе бъ

Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някой други заплати, за които протестират постоянно - и в земеделието, и в транспорта, и в културата. Това каза пред журналисти в Бургас президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.

Очевидно е, че няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори, коментира той. Няма да има замразяване на доходите, има договорка за 10-процентно минимално увеличение на всички работни заплати, които плаща правителството. Сега въпросът стои с всички тези, които са с увеличение над 10 процента, и к

Доц. Кръстев разказа за песен, която през 60-те години на миналия век се е пяла от преселниците от Кукуш, живеещи в Благоевград. Тези общности са били доста сплотени и затворени и са правили вечеринки, посветени на кукушките традиции. Има документален запис на една от вечеринките, на която е изпълнена песен за Гоце Делчев с много интересна и красива мелодия, посочи той. 

Кукушката песен се казва „Защо бре, Гоце, чашка не допиваш“. Документалният запис, който аз съм чувал, е от 60-те години от читалището в Благоевград. Жената, която пее песента, тогава е била доста възрастна, някъде на 80 години, посочи доц. Кръстев. Той отбеляза, че подобен песенен сюжет, но с различна мелодия има и в Република Северна Македония – „Гоце ми отиде в Солуна града“. 

Народната певица Теди Еротеева сподели, че е чула тази песен преди години в изпълнение на певческа група, а по-късно и в изпълнение на Васка Илиева – певица от Република Северна Македония, и също решила да я изпее. Много ми хареса тази песен, аз я доразвих като гласове, записах я с автентичния текст, с който я чух от Васка Илиева, разказа младата певица. Щастлива съм, че след мен още изпълнители като Анета Мицевска от група „Молика“ в Република Северна Македония също я направиха, и още хора подеха и почнаха да я пеят, допълни Еротеева. 

Сега има едно ново течение в Република Северна Македония (РСМ) текстовете малко да се доизменят, за да се отличат от първоначалния вариант. Затова в по-съвременни варианти на песента може да се чуят някои думи, които не са така, както съм ги изпяла, обясни тя. 

Теди Еротеева разказа, че песента „Гоце ми отиде в Солуна града“ е популярна и в Северна Македония. И в Кукуш, днешна Северна Гърция, я пеят и я знаят. Ходила съм на участия там и винаги, когато пея тази песен, хората много се радват и я знаят. Те всички песни за Гоце Делчев знаят, допълни тя.  

Севда Младенова празнува 105-я си рожден ден във видинското село Въртоп. По този повод и за да я поздравят гости в нейния дом бяха кметският наместник на селото Петър Илиев и заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

От името на общината заместник-кметът подари на столетницата торта, букет с цветя, парична награда и грамота. Тя изрази своето уважение към опита и мъдростта, натрупани през годините, като й пожела здраве, да бъде все така с бодър дъх, да бъде обичана и подкрепяна от своите роднини. Рожденичката бе поздравена и от кмета на селото.

Баба Севда е родена в село Бела. Омъжва се в село Извор, но след като съпругът й починал тя се събира да живее с дядо Вълчо в село Въртоп. Той има двама синове, като баба Севда отглежда тях и своята дъщеря Цветанка Димитрова. Целият й трудов път преминава в селското стопанство.

Севда Младенова посрещна рождения си

Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.

Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя. 

Възстановително

Жена на 84 – годишна възраст е с опасност за живота след пожар в дома в самуилското село Голям извор. Инцидентът се е случил вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.

Огънят тръгнал от печка на твърдо гориво в къщата на жената. Пламъците унищожили целия покрив с площ 100 кв м. 

Пострадалата е транспортирана в „Медика“ – Русе с изгаряния по ръцете и тялото. Настанена е за лечение с втора и трета степен изгаряния, с опасност за живота.

Причините за пожара и нанесените щети са в процес на изясняване. По случая се води досъдебно производство, отбеляза Георгиева.  

Община Златица получи наградата „Най-активна община за 2024-та“ в конкурса “Искам да съм полезен… Рециклирай ме” на церемония, която се състоя днес в столицата в рамките на кампанията Община#БезОтпадъци 2024.

Като част от своето представяне Община Златица е организирала редица образователни инициативи и акции за почистване, с които ангажира своите граждани, посочи Ласка Ненова, основател на сдружение "БГ Бъди активен-Пловдив". Община Златица е осъществила събития, част от еко календара на "БГ Бъди активен", като „Месец на рециклирането“, „Седмица на движението и спорта“, Green Week, „Ден без найлонова торбичка“, Parki(ing) Day, както и почиствания на нерегламентирани сметища с акцент речни пространства, отбеляза Ненова.

Тя допълни, че Златица е малка община, в която в рамките на инициативата са свършили и

Досегашният областен председател в Смолян Румен Пехливанов, народният представител от „Алианс за права и свободи“ (АПС) и бивш депутат от ДПС Хайри Садъков, кметовете на Мадан, Рудозем, Борино и общински лидери и съветници от областта, са в списъка с изключените от ДПС членове. Това потвърди Хари Малинов, временно изпълняващ длъжността областен председател на „ДПС – Ново начало“. Той уточни, че започва процес на попълване на местните и общинските структури.

Решението за изключването на местните лидери, кметове, общинари и народен представител е взето на състоялото се през почивните дни заседание на Централния съвет на ДПС, уточни Малинов. Сред отстранените са кметовете на Мадан - Фахри Молайсенов, на Рудозем - Недко Кулевски, на Борино - Мустафа  Караахмед. Изключват се и всички общински председатели на ДПС от област Смолян, работили за други

Певицата каза още, че в репертоара си има и песни за Яне Сандански, за Георги Казепов. Занимавам се от много малка с фолклор и като призвание и страст съм набелязала да възпявам делото на хайдутите, воеводите, комитите, на всички онези борци за свободата ни днес и по този начин да е живо и тяхното дело, допълни тя.

Със сигурност фолклорът не познава граници, смята Теди Еротеева. Винаги съм казвала, че аз правя изкуство, а не политика. Работя с много композитори от Република Северна Македония. Сашко Велков е един страхотен композитор и акордеонист от РСМ, с когото работим от дълги години, посочи тя.

Доц. Петьо Кръстев също е на мнение, че битуването на народните песни не се определя от държавните граници. По думите му движението на музикални теми, мотиви и песенни сюжети се ръководи от желанието на хората, от това, че те харесват дадена мелодия или сюжет и искат да ги изпълняват.

Песни за Гоце Делчев се пеят не само в България, пеят се и на различни места на Балканите. В Република Северна Македония също има песни за Гоце Делчев. Това, което аз лично смятам, е, че хората много харесват тези песни и не само песните за Гоце Делчев, всички комитски песни, отбеляза той. Според Кръстев песните са форма на народната любов към героите, които по някакъв начин са жертвали живота си в името на свободата. 

Музиката няма нищо общо с границите, категоричен е специалистът по фолклор. Тези песни, когато са създавани или когато са се пели в първоначалния си вариант, реално границите не са съществували в съвременния им вид. На един по-късен етап историческото наследство става повод за дебати, дискусии и политически интерпретации, коментира той.

Общо взето песните за Гоце Делчев възникват в началото на ХХ век, 20-30-те години, има и такива, които са по-късни, посочи Кръстев.

Гоце Делчев е символ на революционното дело и естествено в Югозападна България и на цялата българска територия има песни, посветени на него, обясни той. Пример за това са следните образци: „Църна се чума зададе“ в изпълнение на знаменитата народна певица от близкото минало Любка Рондова; „Поле широко, кой че по тебе да се шета, като го нема Делчев войвода“ е част от репертоара на мъжките фолклорни групи от Банско. Други такива песни са „Слезнал ми Делчев“ и „Песен за Гоце Делчев“ от репертоара на Ансамбъл „Пирин“ от близкото минало. Изпълнявани са от популярните певци Илия Аргиров и Таня Костова, посочи експертът. 

Има много революционни песни, които са свързани не само с живота на Гоце Делчев като герой, но и с други войводи, отбеляза доц. Петьо Кръстев. Съдържанието на някои песни за Гоце Делчев преекспонира сюжети, които знаем от разказите на Вазов за подвизите на Левски, коментира той. Една от песните – „Абер ми дойде“, разказва как Гоце Делчев отива в Солун. Солунчани правят бесилка, за да го обесят, защото турците го гонят, но той се престорва, както се пее в песента, на „църно кюмюрджийче“. 

Съществуват много фолклорни песни, посветени на комити и войводи. Такава е например „Песен за Марко Лерински“ – българският офицер от Сливен Георги Иванов, наречен от народа Марко Лерински. Неговите подвизи са описани в знаменитата поредица на Димитър Талев, посветена на освободителните борби. Петьо Кръстев отбеляза и песните за Георги Сугарев и Христо Чернопеев от с. Дерманци, Луковитско.

Има революционери, за които фолклорните истории разказват, че са били много добри музиканти. Такъв например е бил войводата Аргир Манасиев и, ако са живели в условията на мир, може би са щели да посветят живота си на музиката, смята още специалистът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Контекст
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На преден план
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.